Než se vydáme do kopců

Mezi oblíbené a pro duševní i fyzické zdraví velmi prospěšné aktivity patří (vysoko)horská turistika.

Než se však vydáme do kopců, je důležité se dobře připravit. Především berme ohled na vlastní kondici a vytrvalost a ohlídejme si předpověď počasí v dané lokalitě neb právě počasí je největším strašákem.

Dále bychom měli respektovat deset základních pravidel.

1. Bez navigace ani krok

Při každém výšlapu do hor je dobré mít s sebou mobilní telefon včetně power banky a stáhnutou aplikaci mapy.cz.

2. Kvalitní obuv

Volte kvalitní koženou trekovou obuv. Zabrání vzniku puchýřů, vyvrtnutí kotníku, pádům a podrží vás i při prudkých změnách počasí, které jsou pro hory typické. Neopomínejte také kvalitní ponožky a vezměte s sebou i několik rezervních párů, protože noha by měla být po celý výšlap v suchu.

3. Cibulové oblékání

Oblečení turistický výlet zpříjemní, nebo z něj naopak udělá peklo. Abyste předešli druhé možnosti, oblečte se podle cibulového principu - vrstvěte oblečení s určitými funkcemi. Spodní vrstva odvádí pot a vlhkost od pokožky, další vrstva poskytuje tepelnou izolaci, svrchní vrstva chrání proti větru a dešti. K základní výbavě turisty patří také čepice, protože hlavou odchází značné množství tepla.

4. Do batohu…

Dalším přítelem při horských pochodech je kvalitní batoh. Do něj si vždy přibalte pláštěnku a také několik kusů spodních vrstev oblečení, které v případě propocení můžete převléct. Čím déle udržíte tělo v suchu, tím menší pravděpodobnosti prochlazení se vystavujete.

5. Pití s sebou

Dále do batohu patří pití. Nikdy nespoléhejte na otevřený kiosek nebo horský pramen, ve kterém může být voda znečištěná. Množství pití volte s ohledem na délku a náročnost výletu. Na kratší túru, která bude trvat maximálně tři hodiny, stačí větší láhev s vodou. Na celodenní výlet přibalte alespoň dva litry tekutin. Ideální je obyčejná voda. U vysokohorských túr lze očekávat setkání s pramenitou velmi dobrou vodou, jejíž tekoucí a bublající zvuky vás budou cestou provázet a vybízet k naplnění prázdné láhve či opláchnutí obličeje.

6. Doplňování energie

Kromě pití je nutné vzít s sebou i jídlo, abyste mohli během výšlapu doplňovat energii. Pamatujte: jakmile přijde hlad, je už pozdě. Na kratší výlet stačí pár kousků ovoce, ale na delší túru je třeba nachystat větší porci. Jídlo by mělo být lehčí, aby příliš nezatěžovalo zažívání, ideálně se hodí například sýrový sendvič, který můžeme doplnit o porci zeleniny nebo raw tyčinky.

7. Rozcvička a klidný start

Než začnete stoupat do hor, je nutné se protáhnout a rozcvičit. Tím značně snížíte riziko úrazu. Dalším pravidlem je nepřepísknout start, tedy vyrazit volnějším tempem a postupně ho zvyšovat. Bleskový start může skončit v půlce výšlapu fiaskem v podobě hypoglykémie nebo takzvaným „vykvetením“, kdy nejste schopní udělat další krok. Právě tyto případy řeší často horská služba.

8. Zapojení celého těla

Chůze je dynamický pohyb, proto zapojte celé tělo. Pomoci vám s tím mohou nordic walkingové hole. Soustřeďte se na pravidelné dýchání a na celý pohyb. Když půjdete bezmyšlenkovitě, nepodaří se vám optimálně zapojit všechny svalové skupiny. Pro turisty , kteří pociťují nepříjemné tlaky ve velkých kloubech při sestupech, je doporučována trasa s možností sjet lanovkou dolů a kopec nahoru vyšlápnout.

9. Přestávka nejdříve po 20 minutách

Aby měla horská chůze správný efekt, nedělejte přestávky dříve než po dvaceti minutách. To neplatí v případě, kdy jste se silami u konce a potřebujete pouze dojít.

10. V cíli suché oblečení a večer strečink

Po ukončení túry se neváhejte kompletně převléct do suchého oblečení, včetně bot i spodního prádla. Večer nezapomeňte na kvalitní strečink, aby vás v následujících dnech nebolelo tělo. A pozor, horká vana je sice příjemná, ale z hlediska regenerace nevhodná. Mnohem lepší je několikrát v krátkých intervalech prostřídat teplou a studenou sprchu dolních končetin.